כל מה שרציתם לדעת על קרקע להשקעה ולא העזתם לשאול…

דמיינו לכם בית קרקע במושב, טובל בירוק ובשקט. משתרע על שטח של דונם , בית באווירה חמימה, כמו שתמיד חלמתם. אולם במקביל, גם הרגליים נשארות על הקרקע (לא רק הבית..). אתם לא ממהרים. מחפשים דרך בטוחה לבנות ולהשקיע בבית העתידי שלכם.

כיום, לאור מחירי הקרקע המאמירים והמוגבלות בקרקעות למגורים – כדאי לעצור ולחשוב על השקעה כלכלית בטוחה. זו, עוברת דרך קרקע להשקעה. מהי קרקע להשקעה? מה ההבדל בין קרקע בבעלות פרטית לקרקע בבעלות מנהל מקרקעי ישראל? מה חשוב לבדוק כשבאים לבחון קרקע להשקעה? אתם שואלים, אנחנו עונים: כל המידע במאמר הבא.

שאלה: מה ההבדל בבעלות על קרקעות במדינת ישראל?

תשובה: בישראל שני סוגי בעלות על הקרקע: קרקע בבעלות פרטית וקרקע בבעלות מנהל מקרקעי ישראל, כאשר הרוב הגדול של הקרקעות הן בבעלות המנהל. כאשר אדם רוכש קרקע מפרטי, הבעלות עוברת אליו בשליטה מלאה; אולם כאשר הוא רוכש זאת מהמנהל, הקרקע מצויה בחכירה למשך 49 שנים- כלומר הבעלות הינה חלקית.

מצד אחד, קרקע פרטית מעניקה אפשרויות פעולה רבות יותר לבעליה; מצד שני ההיצע שלהן קטן והעלויות גבוהות ביחס לקרקע בבעלות המנהל. אלה, קיימות בהיצע רחב יותר והעלויות שלהן נמוכות יותר.

שאלה: כיצד משפיע סוג הקרקעות שנמצאות בבעלות המנהל על פוטנציאל התשואה של הקרקע?

תשובה: מנהל מקרקעי ישראל אוחז בשני סוגי קרקעות: קרקע חקלאית וקרקע לצרכי בנייה ומגורים. למנהל ישנו אינטרס להפשיר יותר קרקעות חקלאיות באזורים מסוימים כך שיהפכו לקרקעות למגורים. מבחינת המשקיע, פירוש הדבר שככל שסיכויי ההפשרה של הקרקע גדולים יותר, ערכה הנדל”ני עולה. מכאן, שבקרקע חקלאית טמון פוטנציאל רב להשקעה ארוכת טווח בהשוואה לקרקע המיועדת לבנייה מיידית.

שאלה: באילו אזורים קיים פוטנציאל תשואה גבוה יותר עבור קרקע חקלאית?

תשובה: פוטנציאל תשואה זה מצוי בעיקר בקרבת ערים גדולות וישובים עירוניים – למשל תל אביב, רמת גן, ראשון לציון ועוד. לעומת זאת, באזור הנגב והצפון, האינטרס הוא לשמר את אופי הקרקע יותר כקרקע חקלאית ועל כן, הערך הנדל”ני של קרקעות אלה נמוך והסיכויים להפשרה בעתיד הקרוב נמוכים. :

שאלה: מהו העיתוי המתאים ביותר לרכישת קרקע חקלאית?

תשובה: קרקע חקלאית כדאי לרכוש כאשר עומדים לרשותכם הון עצמי נזיל ולצדו טווח זמן שבו אתם לא מתכננים מגורים היות ואפשרות הבנייה ניתנת למימוש בטווח של מספר שנים.  בכל מקרה, מומלץ שבתהליך ילווה אתכם יועץ נדל”ן מנוסה שיסביר לכם את מורכבות העסקה, על הסיכויים והסיכונים שבה.

אנו ב LTM מתמחים בייצור השקעות נדל”ן. נשמח לנתב אתכם לעסקאות הבטוחות ובעלות פוטנציאל התשואה הגבוה ביותר בהתאם לצרכים, להיצע ולביקוש בשוק.

 

LTM – מובילים אתכם ליציבות כלכלית ושקט נפשי073-2638598